این مطلب ۵۸ بار خوانده شده

بازخوانی دیدگاه‌های مقام معظم رهبری درباره ورزش

توجه به اخلاق و فرهنگ اسلامی در میادین ورزشی از جمله تأکیدات مقام معظم رهبری به ورزشکاران بوده است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج ورزشکاران کشور، دو هفته پیش بود که گروهی از قهرمانان و افتخارآفرینان ورزش کشورمان به همراه مسئولان کنگره شهدای ورزش کشور به دیدار مقام معظم رهبری رفتند تا از رهنمودهای ایشان بهره‌مند شوند؛ رهنمودهایی که به گفته مسئولان ورزش کشور نقشه راه آنها در مسیر کسب افتخار برای ایران در میادین ورزشی است. آیت‌الله خامنه‌ای همواره نشان داده‌اند که ورزش در دیدگاه ایشان از جایگاه بالایی برخوردار است و به همین خاطر هم در دیدارهایی که با جامعه ورزش داشته‌اند بر اهمیت ورزش و نقشی که می‌تواند در سلامت و شادابی جامعه داشته باشد، تأکید کرده‌اند. در گزارش زیر برگزیده‌ای از سخنان مقام معظم رهبری در دیدارهای ایشان با قهرمانان و مدیران ورزشی را باز نشر داده‌ایم.
1453592141
توجه به اخلاق اسلامی در میادین ورزشی
توجه به اخلاق و فرهنگ اسلامی در میادین ورزشی از جمله تأکیدات مقام معظم رهبری به ورزشکاران بوده است. ایشان در این باره در دیداری که با جمعی از قهرمانان داشتند، می‌فرمایند:«یک مسئله‌ای که روی آن تأکید می‌کنم، مسئله‌ اخلاق در ورزش است. دوستان گفتند، من هم اطلاع دارم و قبول دارم. خوشبختانه جامعه‌ ورزشی ما از لحاظ اخلاق، جامعه‌ سالمی است؛ لیکن در این مسئله خیلی باید پافشاری کرد. لغزشگاه وجود دارد. جوان ورزشکار ما وقتی که روی امواج تبلیغ و توجه جهانی و توجه افکار عمومی قرار می‌گیرد، در خطر اخلاقی قرار می‌گیرد. ما باید خودمان را از این خطر اخلاقی نگه داریم. شما که ورزشکارید، در درجه‌ اول و بعد مسئولان ورزشی و کسانی از مدیریت‌های گوناگون که به این مسائل اهتمام دارند و این مسائل با آنها ارتباط پیدا می‌کند، باید به مسئله‌ اخلاق در ورزش توجه کنند. مسئله‌ اخلاق در ورزش خیلی مهم است. مغرور نشدن، مردمی ماندن، جوانمرد ماندن، با مردم بودن، برای مردم دل سوزاندن، خیلی مهم است. پیدا شدن این خصوصیات در انسان یک مسئله است، ماندن این خصوصیات در انسان مسئله‌ مشکل‌تری است؛ اینها را انسان باید حفظ کند.»
رهبر انقلاب همچنین با اشاره به اینکه قهرمانان ورزشی نمایندگان ایران هستند، تأکید می‌کنند:«ورزش قهرمانی، امروز که مسابقات بین‌المللی باب است و رایج است، مظهر تمایلات و استعدادها و تشخص و هویت یک ملت است و این خیلی چیز مهمی است. اینکه شماها در میدان‌های ورزشی، با اخلاق انسانی و با جوانمردی ظاهر شوید – و خوشبختانه ظاهر می‌شوید – از نظر بینندگان بین‌المللی که امروز دیگر میلیون‌ها و در مواردی میلیاردها تماشاچی وجود دارد و مطلع می‌شوند، پیام‌آور یک حقیقتی است از داخل کشورتان، که این حقیقت را با هیچ زبان دیگری نمی‌شد تبلیغ کرد. یک قهرمان با جوانمردى خودش تبلیغ می‌کند، با تدین خودش تبلیغ می‌کند.»
یا در جایی دیگر می‌گویند:«شما سفیران ایران و هویت و تشخص ایرانی هستید؛ این خصوصیات را حفظ کنید. اینکه شما می‌روید ملت خودتان را به عنوان یک ملت بااراده، دارای عزم راسخ، با ایمان، پایبند به شریعت، دارای استعداد، دارای تشخص معرفی می‌کنید، خیلی باارزش است؛ این را باید نگه دارید؛ نگذارید این خدشه‌دار شود. جوان‌های کشور به شما نگاه می‌کنند. شما در عمل، ورزش را تبلیغ می‌کنید؛ من می‌گویم در زبان هم ورزش را تبلیغ کنید. یعنی در گفت‌وگوها و گفتارهای عمومی، اجتماعی، رسانه‌ای، مصاحبه، تلویزیون و امثال ذلک، جوان‌های کشور را تشویق کنید؛ تجربیات خودتان را در ورزش مطرح کنید تا جوان‌ها به شوق بیایند. ما احتیاج داریم که تمام آحاد کشور ورزش کنند؛ این واقعاً نیاز کشور است. نیروی انسانى سالم، برای کشور اهمیت درجه‌ یک دارد.»
ایشان در دیدار رئیس و معاونان سازمان تربیت بدنی و رؤسای فدراسیون‌های ورزشی کشور در سال ۷۵ هم در این رابطه می‌گویند:«روح ورزش ایمان، تقوا و پاکدامنی است. اگر بخواهید این کار را بکنید، شما باید حزب‌اللهی‌ها و مؤمنین به دین و به انقلاب را در سر تا سر میدان ورزش بیاورید و به کارهای حساس بگمارید… باید فضای محیط کار را طوری کنید که حزب اللهی‌ها بیایند. مؤمنین به انقلاب، احساس کنند که می‌شود آمد… محیط ورزش را، محیط دینی و اسلامی، محیط توسل و توجه و محیط اعتقاد به خدا قرار دهید. اگر می‌خواهید ورزش پیش برود، اینطور پیش خواهد رفت. وقتی پای بچه‌های مؤمن به میدانی برسد و راه آنان باز باشد، البته پیش خواهند رفت؛ کار خواهند کرد و خوب خواهد شد. این، آن نکته‌ مهمی است که در زمینه‌ روح ورزش باید دنبال شود.»

اهمیت ورزش بانوان
ورزش بانوان هم از دیگر مواردی است که رهبر انقلاب از آن به نیکی یاد کرده‌اند و حضور ورزشکاران بانوی محجبه را در مسابقات آسیایی و جهانی تحسین کرده‌اند. ایشان می‌گویند:«این مسئله‌ بانوان و دختران ورزشکار ما که با حجاب در میدان می‌روند، خیلی چیز مهمی است. من نمی‌دانم کسانی که درصدد ارزیابی حوادث کشورند، یک ارزیابی درستی از این قضیه دارند یا نه. این فوق‌العاده است. در کشوری از کشورهای اروپا، یک ‌زنی را به جرم با حجاب بودن، جرأت می‌کنند چاقو می‌زنند و او را می‌کشند؛ آن هم در دادگاه و جلوی چشم قاضی! اینجوری است. خجالت نمی‌کشند؛ در دانشگاه، در ورزشگاه، در پارک، در خیابان، به حکم قانون – قانونی که جعل کرده‌اند – متعرض زن محجبه می‌شوند. آن وقت در این فضا، توی این کشورها، یک زن محجبه در موضع قهرمان روی سکوی قهرمانی می‌ایستد و همه را وادار می‌کند به اینکه او را تکریم و تجلیل کنند. این چیز کمی است؟ این چیز کوچکی است؟ این کار خیلی با عظمت است. واقعاً همه باید قلباً از زنان ورزشکار ما که در میدان‌ها با حجاب، با عفاف، با متانت و با وقار حاضر می‌شوند، تشکر کنند.» همچنین ایشان پس از اینکه سمیه حیدری قهرمان جودوی آسیا با چادر روی سکوی قهرمانی رفت، در دیداری با این بانوی ورزشکار گفتند:«خیلی کار خوبی کردید که با چادر روی سکو رفتید. باعث افتخار مملکت ایران هستید. من سجده شکر به جا آوردم که شما با چادر روی سکو رفتید.»

ورزش همگانی و نیاز اساسی جامعه
یکی دیگر از بخش‌هایی که مقام معظم رهبری در بیاناتشان در دیدار با جامعه ورزش به آن اشاره کرده‌اند، اهمیت ورزش همگانی برای سلامت جامعه است. ایشان می‌گویند:«یکی از نیازهای اساسی کشور، فراگیر شدن ورزش همگانی میان مردم است. ورزش قهرمانی موتور محرک ورزش همگانی است. پیشرفت یک کشور منوط به نیروی انسانی سالم، عالم، با همت و دیندار است. یکی از نتایج فراگیر شدن ورزش همگانی در میان مردم، حل بسیاری از مشکلات اخلاقی جامعه همچون اعتیاد است.» یا در جایی دیگر خواستار ترویج ورزش همگانی توسط دولتی‌ها شده‌اند:«وظیفه اصلی دولت و مسئولان ورزش کشور این است که اشتیاق به ورزش و روح ورزشکاری و ورزش خواهی (ورزش همگانی) را در مردم زنده کنند.»

تحسین ورزشکاران جانباز و معلول
ورزش جانبازان و معلولان هم همواره مورد تأکید رهبری بوده است. آیت‌الله خامنه‌ای می‌فرمایند:«ورزش جانبازان و معلولان، واقعاً حیرت‌آور است. وقتی انسان‌ها نگاه می‌کنند، می‌بینند این جوان دچار آسیب جسمانی، نه فقط این آسیب جسمانی نتوانسته او را از زندگی عادی باز بدارد، بلکه حتی او اینقدر همت و عزم و اراده‌ قوی داشته که توانسته ورزشکار شود و در ورزش به این نقطه برسد که بیاید بر سکوی قهرمانی قرار بگیرد. این نشان‌دهنده‌ عزم و اراده‌ یک ملت است، این نشان‌دهنده‌ تشخص و هویت یک ملت است. اینکه من از شماها تشکر می‌کنم وقتی یک پیروزی به دست می‌آورید، عقبه‌ این تشکر، احساس صادقانه و حقیقی‌ای است که در من وجود دارد؛ احساس می‌کنم که واقعاً شماها با این کار دارید به کشورتان، به ملت‌تان، به مردمتان خدمت می‌کنید. شما پیام‌هایی را می‌رسانید که این پیام‌ها با هیچ وسیله‌ای قابل رساندن نیست؛ پیام عزم و اراده، پیام ایستادگی، پیام ایمان. ورزشکار ما بعد از پیروزی در آنچنان میدانی و در جایگاه اول جهان قرار گرفتن، شعار «یاحسین» سر می‌دهد یا می‌افتد روی خاک سجده می‌کند یا دستش را بلند می‌کند و خدا را شکرگزاری می‌کند. می‌دانید امت اسلامی و ملت‌های مسلمان با این کار چه هیجانی پیدا می‌کنند؟ دنیایی که سعی می‌کند همه را به‌خصوص جوان‌ها را به سوی بی‌ایمانی و لاابالی‌گری و پشت کردن به معنویات سوق دهد، یک جوان برجسته‌ ما – نه یک جوان معمولی – در میدان ورزش اینجور اقبال خودش را به معنویات نشان می‌دهد. اینها خیلی کارهای اثرگذار و مهمی است.»

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.